27ste Oscar-toekenningsaand

in Wikipedia, die vrye ensiklopedie
Spring na: navigasie, soek
 Ausuebende Audiovision.png 27ste Oscar-toekenningsaand 
Datum 30 Maart 1955
Plek Pantages Theatre, Hollywood
NBC Century Theatre,
New York
Aanbieder Bob Hope, Thelma Ritter
Pryse & benoemings
Beste rolprent  On the Waterfront
Meeste pryse  On the Waterfront (8)
Meeste benoemings  On the Waterfront (12)

Die 27ste Oscar-toekenningsaand is op 30 Maart 1955 deur die Academy of Motion Picture Arts and Sciences in Hollywood en New York gehou om erkenning te gee aan die rolprente van 1954.

Sam Spiegel was die vervaardiger en Elia Kazan die regisseur van die beste rolprent, On the Waterfront. Die prent het 12 benoemings gehad en 8 Oscars gewen, en het die rekord geëwenaar van Gone with the Wind (1940) en From Here to Eternity (1954). Die swart-wit prent, met ’n lae begroting en Marlon Brando in die hoofrol, vertel die verhaal van dokwerkers in New York asook van wreedheid en korrupsie.

In die kategorie vir beste akteur het Brando weer te staan gekom teen Humphrey Bogart, wat hom drie jaar tevore geklop het om die Oscar. In ’n verrassende wending het Brando gewen (Bing Crosby was die gunsteling) – dit was Brando se eerste Oscar en dit word steeds as een van die beste rolprentuitbeeldings beskou.[1]

Grace Kelly se Oscar vir beste aktrise was ook ’n verrassing. Judy Garland was die gunsteling, maar kon nie die seremonie bywoon nie omdat sy pas die lewe aan haar derde kind geskenk het. Kameras is in haar kamer opgestel sodat sy dankie kon sê ingeval sy wen.[2]

Dorothy Dandridge was die eerste swart Amerikaner wat vir beste aktrise benoem is.

Pryse[wysig]

Marlon Brando 1948.jpg
Marlon Brando
High Society1.jpg
Grace Kelly
Elia Kazan NYWTS b.jpg
Elia Kazan
Walt disney portrait.jpg
Walt Disney

Hier volg ’n lys van die belangrikste wenners en benoemdes (die wenners word eerste genoem en is in vet druk):[3]

Beste rolprent Beste regisseur
  • Sam Spiegel vir Columbia Pictures – On the Waterfront
    • Stanley Kramer vir Columbia Pictures – The Caine Mutiny
    • William Perlberg vir Paramount Pictures – The Country Girl
    • Jack Cummings vir Metro-Goldwyn-Mayer – Seven Brides for Seven Brothers
    • Sol C. Siegel vir 20th Century Fox – Three Coins in the Fountain
  • Elia Kazan – On the Waterfront
    • Alfred Hitchcock – Rear Window
    • George Seaton – The Country Girl
    • William A. Wellman – The High and the Mighty
    • Billy Wilder – Sabrina
Beste akteur Beste aktrise
Beste manlike byspeler Beste vroulike byspeler
  • Edmond O'Brien – The Barefoot Contessa
    • Lee J. Cobb – On the Waterfront
    • Karl Malden – On the Waterfront
    • Rod Steiger – On the Waterfront
    • Tom Tully – The Caine Mutiny
  • Eva Marie Saint – On the Waterfront
    • Nina Foch – Executive Suite
    • Katy Jurado – Broken Lance
    • Jan Sterling – The High and the Mighty
    • Claire Trevor – The High and the Mighty
Beste storie en draaiboek Beste draaiboek
  • The Country Girl – George Seaton
    • The Caine Mutiny – Stanley Roberts
    • Rear Window – John Michael Hayes
    • Sabrina – Billy Wilder, Samuel A. Taylor, Ernest Lehman
    • Seven Brides for Seven Brothers – Albert Hackett, Frances Goodrich, Dorothy Kingsley
  • On the Waterfront – Budd Schulberg
    • The Barefoot Contessa – Joseph L. Mankiewicz
    • Genevieve – William Rose
    • The Glenn Miller Story – Valentine Davies and Oscar Brodney
    • Knock on Wood – Norman Panama, Melvin Frank
Beste storie Beste animasiekortprent
  • Broken Lance – Philip Yordan
    • Bread, Love and Dreams – Ettore Maria Margadonna
    • Forbidden Games – Francois Boyer
    • Night People – Jed Harris, Tom Reed
    • There's No Business Like Show Business – Lamar Trotti
  • When Magoo Flew
    • Crazy Mixed Up Pup
    • Pigs Is Pigs
    • Sandy Claws
    • Touché, Pussy Cat!
Beste lang dokumentêr Beste kort dokumentêr
  • The Vanishing Prairie – Walt Disney
    • The Stratford Adventure
  • Thursday's Children
    • Jet Carrier
    • Rembrandt: A Self-Portrait
Beste kinematografie, swart-wit Beste kinematografie, kleur
  • On the Waterfront – Boris Kaufman
    • The Country Girl – John F. Warren
    • Executive Suite – George Folsey
    • Rogue Cop – John Seitz
    • Sabrina – Charles Lang jr.
  • Three Coins in the Fountain – Milton Krasner
    • The Egyptian – Leon Shamroy
    • Rear Window – Robert Burks
    • Seven Brides for Seven Brothers – George Folsey
    • The Silver Chalice – William V. Skall
Beste redigering Beste spesiale effekte
  • On the Waterfront – Gene Milford
    • 20,000 Leagues Under the Sea – Elmo Williams
    • The Caine Mutiny – William A. Lyon, Henry Batista
    • The High and the Mighty – Ralph Dawson
    • Seven Brides for Seven Brothers – Ralph E. Winters
  • 20,000 Leagues Under the Sea
    • Hell and High Water
    • Them!

Erepryse[wysig]

  • Bausch and Lomb Optical
  • Kemp R. Niver
  • Greta Garbo
  • Danny Kaye
  • Jon Whiteley
  • Vincent Winter

Beste buitelandse prent[wysig]

  • Jigokumon (Poort van die Hell) (Japan)

Verwysings[wysig]

  1. Premiere. “100 Greatest Performances of All Time: 24-1”. URL besoek op 2008-12-23.
  2. The Biographicon. “Judy Garland – Biography”. URL besoek op 2009-09-06.
  3. The 27th Academy Awards (1955) Nominees and Winners”. oscars.org. URL besoek op 2011-08-20.

Eksterne skakels[wysig]

Oscar-toekenningsaande
1ste (1929)2de (1930)3de (1930)4de (1931)5de (1932)6de (1934)7de (1935)8ste (1936)9de (1937)10de (1938)11de (1939)12de (1940)13de (1941)14de (1942)15de (1943)16de (1944)17de (1945)18de (1946)19de (1947)20ste (1948)21ste (1949)22ste (1950)23ste (1951)24ste (1952)25ste (1953)26ste (1954)27ste (1955)28ste (1956)29ste (1957)30ste (1958)31ste (1959)32ste (1960)33ste (1961)34ste (1962)35ste (1963)36ste (1964)37ste (1965)38ste (1966)39ste (1967)40ste (1968)41ste (1969)42ste (1970)43ste (1971)44ste (1972)45ste (1973)46ste (1974)47ste (1975)48ste (1976)49ste (1977)50ste (1978)51ste (1979)52ste (1980)53ste (1981)54ste (1982)55ste (1983)56ste (1984)57ste (1985)58ste (1986)59ste (1987)60ste (1988)61ste (1989)62ste (1990)63ste (1991)64ste (1992)65ste (1993)66ste (1994)67ste (1995)68ste (1996)69ste (1997)70ste (1998)71ste (1999)72ste (2000)73ste (2001)74ste (2002)75ste (2003)76ste (2004)77ste (2005)78ste (2006)79ste (2007)80ste (2008)81ste (2009)82ste (2010)83ste (2011)84ste (2012)85ste (2013)86ste (2014)