Baden-Württemberg
| Landsvlag | Landswapen |
|---|---|
| (Besonderhede) | (Besonderhede) |
| Basiese gegewens | |
| Ampstaal: | Duits |
| Hoofstad: | Stuttgart |
| Gestig op: | 25 April 1952 |
| Volkslied (Landeshymne): | geen |
| Oppervlakte: | 35 748 km²[1] (3de) (31 Desember 2024) |
| Bevolking: | 11 245 898[2] (3de) (31 Desember 2024) |
| Bevolkingsdigtheid: | 315 inwoners / km² (6de) |
| BBP - Totaal (11de) - % Verandering teenoor vorige jaar - per inwoner |
2024 650,225 miljard €[3] 3,0% (2023) 57 819 € |
| Totale skuldlas: | 44,357 miljard €[4] (5de) (31 Maart 2025) |
| Skuldlas per inwoner: | 3 944 € (31 Maart 2025) |
| Werkloosheidsyfer: | 4,7%[5] (April 2026) |
| ISO 3166-2: | DE-BW |
| Amptelike webwerf: | www.baden-wuerttemberg.de |
| Politiek | |
| Eerste minister: | Cem Özdemir (Grüne) (sedert 13 Mei 2026) |
| President van die Landtag: | Thomas Strobl (CDU) |
| Regerende partye: | Grüne en CDU |
| Setels in die parlement (Landtag) (157 setels) (2021: 154 setels): |
Grüne 56 (2021: 58) CDU 56 (42) SPD 10 (19) AfD 35 (17) |
| Laaste verkiesing: | 8 Maart 2026 |
| Volgende verkiesing: | Maart 2031 |
| Parlementêre verteenwoordiging | |
| Stemme in die Federale Raad (Bundesrat): | 6 (van 69) |
| Kaart | |
Baden-Württemberg (Duits: [ˌbaːdn̩ˈvʏrtəmbɛrk], ), amptelik die Deelstaat Baden-Württemberg (Land Baden-Württemberg, afkorting: BW), is 'n deelstaat in die suidweste van Duitsland. Dit grens aan die deelstate Rynland-Palts, Hesse en Beiere asook aan Switserland en Frankryk.
Baden-Württemberg beslaan die suidweste van Duitsland tussen die Bodenmeer in die suide en die Main-rivier in die noorde, die Ryn-rivier in die weste en die Beierse grens in die ooste.
Baden-Württemberg is ten opsigte van sy bevolking, oppervlak en ekonomie op drie na die grootste deelstaat van Duitsland.
Geskiedenis
[wysig | wysig bron]Die deelstaat het ontstaan op 25 April 1952 deur die samesmelting van die drie deelstate Baden, Württemberg-Baden en Württemberg-Hohenzollern. In prinsiep sluit dit die gebied van die voormalige Koninkryk Württemberg, die voormalige Groot hertogdom Baden en die voormalige Hohenzollern in.
Geografie
[wysig | wysig bron]Baden-Württemberg lê in Suid-Duitsland. Noemenswaardige riviere is die Ryn en Neckar. Groot stede is Stuttgart en Mannheim.
Streke
[wysig | wysig bron]Administratiewe distrikte
[wysig | wysig bron]
Die administratiewe distrikte van die deelstaat (Duits: Landkreise) is (die area-afkortings word tussen hakies gegee):
|
|
|
Tot die gebied Konstanz behoort ook die eksklawe Büsingen am Hochrhein (BÜS) wat in sy geheel deur Switserse gebied Kanton Schaffhausen omring word.
Selfregerende stede
[wysig | wysig bron]'n Aantal stede maak nie deel uit van enige administratiewe distrik nie en vorm selfregerende stedelike distrikte:
|
||
Munisipaliteite
[wysig | wysig bron]Baden-Württemberg se administratiewe distrikte word verder onderverdeel in altesaam 1 101 munisipaliteite.
Die 100 stede van Baden-Württemberg het meer as 20 000 inwoners. Dit sluit die 9 stadsgebiede, al 88 groot stadsgebiede en die stede Eislingen/Fils, Rheinstetten en Waldkirch in. Die vernaamste groot stadsareas is:
Politiek
[wysig | wysig bron]Regering
[wysig | wysig bron]Die eerste minister (Duits: Ministerpräsident) is die hoof van die deelstaatsregering van Baden-Württemberg, wat uit ministers en staatsekretarisse bestaan. Al die eerste ministers sedert 1952:
- 1952–1953: Reinhold Maier (DVP)
- 1953–1958: Gebhard Müller (CDU)
- 1958–1966: Kurt Georg Kiesinger (CDU)
- 1966–1978: Hans Karl Filbinger (CDU)
- 1978–1991: Lothar Späth (CDU)
- 1991–2005: Erwin Teufel (CDU)
- 2005–2010: Günther Oettinger (CDU)
- 2010–2011: Stefan Mappus (CDU)
- 2011–2026: Winfried Kretschmann (Grüne)
- 2026–hede: Cem Özdemir (Grüne)
Susterstreke
[wysig | wysig bron]| Susterstreke van Baden-Württemberg[6] | ||||
|---|---|---|---|---|
| Liaoning | 1982 | |||
| Jiangsu | 1986 | |||
| Ontario | 1987 | |||
| Kanagawa | 1989 | |||
| 1980's | ||||
| Swerdlofsk | 1991 (opgeskort) | |||
| KwaZulu-Natal | 1996 | |||
| Sint Petersburg | 1998 (opgeskort) | |||
| Moskou | 2007 (opgeskort) | |||
| Łódź | 2013 | |||
| Maharashtra | 2015 | |||
| Kalifornië | 2018 | |||
Landskappe
[wysig | wysig bron]
|
Ekonomie
[wysig | wysig bron]Baden-Württemberg is die sentrum van die motorindustrie (Mercedes-Benz, Porsche, Robert Bosch GmbH, MWM) met verteenwoordiging in Stuttgart, Mannheim, Rastatt en Ulm. Vroeër was die horlosie-industrie in die Swartwoud (Schwarzwald) belangrik. Die tweede grootste binnelandse hawe van Europa is in Mannheim. In Walldorf is die grootste Duitse sagtewaremaatskappy (SAP).
Verwysings
[wysig | wysig bron]- ↑ (de) "Fläche der deutschen Bundesländer im Jahr 2024". Statista. Desember 2024. Besoek op 13 Mei 2026.
- ↑ (de) "Bevölkerungsstand, Gebietsfläche und Bevölkerungsdichte (ab Gemeindeebene)". Statistisches Landesamt Baden-Württemberg. 31 Desember 2024. Besoek op 13 Mei 2026.
- ↑ (de) "Bruttoinlandsprodukt von Baden-Württemberg von 1970 bis 2024". Statista. November 2025. Besoek op 13 Mei 2026.
- ↑ (de) "Schulden der Bundesländer¹ in Deutschland am 31. März 2025". Statista. 31 Maart 2025. Besoek op 13 Mei 2026.
- ↑ (de) "Arbeitslosenquoten im April 2026 – Länder und Kreise". Statistik der Bundesagentur für Arbeit. April 2026. Besoek op 13 Mei 2026.
- ↑ (de) "Baden-Württemberg in der Welt". Land Baden-Württemberg. Besoek op 13 Mei 2026.
Eksterne skakels
[wysig | wysig bron]| Wikimedia Commons bevat media in verband met Baden-Württemberg. |
- (en) Toerisme-inligting oor Baden-Württemberg op Wikivoyage
- (de) Amptelike webwerf
- (de) Länderseiten Geargiveer 1 April 2004 op Wayback Machine
- (de) Lexikon Geschichte Baden+Württemberg Geargiveer 20 April 2008 op Wayback Machine
- (de) Dialekte in BaWü (Audio) Geargiveer 29 Oktober 2012 op Wayback Machine
- (de) Elektronische Fahrplanauskunft Baden-Württemberg
- (en) "Baden-Württemberg". Encyclopædia Britannica. Besoek op 13 Mei 2026.
| Deelstate van Duitsland | |
|---|---|
|
| |
