33ste Oscar-toekenningsaand

in Wikipedia, die vrye ensiklopedie
Spring na: navigasie, soek
 Ausuebende Audiovision.png 33ste Oscar-toekenningsaand 
Datum 17 April 1961
Plek Santa Monica-burgerouditorium,
Santa Monica, Kalifornië
Aanbieder Bob Hope
Pryse & benoemings
Beste rolprent  The Apartment
Meeste pryse  The Apartment (5)
Meeste benoemings  The Apartment (10)

Die 33ste Oscar-toekenningsaand is op 17 April 1961 deur die Academy of Motion Picture Arts and Sciences in Santa Monica, Kalifornië, gehou om erkenning te gee aan die rolprente van 1960.

The Apartment was die laaste swart-wit prent wat die Oscar vir beste rolprent ontvang het terwyl swart-wit films nog algemeen was, en die laaste tot in 1994 toe Schindler's List gewen het.

Gary Cooper was te siek om die seremonie by te woon en sy vriend James Stewart het die ereprys namens hom ontvang. Stewart se emosionele toespraak het daarop gedui dat iets ernstigs fout is en die volgende dag het koerante aangekondig Cooper het kanker. Hy is ’n maand later, op 13 Mei 1961, ses dae ná sy 60ste verjaarsdag, oorlede.

Pryse[wysig | wysig bron]

Burt Lancaster - publicity 1947.JPG
Burt Lancaster
Taylor, Elizabeth posed.jpg
Elizabeth Taylor
Gary cooper promo image.jpg
Gary Cooper

Hier volg ’n lys van die belangrikste wenners en benoemdes (die wenners word eerste genoem en is in vet druk):[1]

Beste rolprent Beste regisseur
  • The Apartment
    • Elmer Gantry
    • Sons and Lovers
    • The Alamo
    • The Sundowners
  • Billy Wilder – The Apartment
    • Alfred Hitchcock – Psycho
    • Jules Dassin – Never on Sunday
    • Jack Cardiff – Sons and Lovers
    • Fred Zinnemann – The Sundowners
Beste akteur Beste aktrise
Beste manlike byspeler Beste vroulike byspeler
  • Peter Ustinov – Spartacus
    • Peter Falk – Murder, Inc.
    • Jack Kruschen – The Apartment
    • Sal Mineo – Exodus
    • Chill Wills – The Alamo
  • Shirley Jones – Elmer Gantry
    • Glynis Johns – The Sundowners
    • Shirley Knight – The Dark at the Top of the Stairs
    • Janet Leigh – Psycho
    • Mary Ure – Sons and Lovers
Beste oorspronklike draaiboek Beste verwerkte draaiboek
  • The Apartment – Billy Wilder, I.A.L. Diamond
    • Never on Sunday – Jules Dassin
    • Hiroshima, My Love – Marguerite Duras
    • The Angry Silence – Richard Gregson, Michael Craig, Bryan Forbes
    • The Facts of Life – Melvin Frank, Norman Panama
  • Elmer Gantry – Richard Brooks
    • Inherit the Wind – Nedrick Young, Harold Jacob Smith
    • Sons and Lovers – Gavin Lambert, T.E.B. Clarke
    • The Sundowners – Isobel Lennart
    • Tunes of Glory – James Kennaway
Beste buitelandse rolprent
Beste lang dokumentêr Beste kort dokumentêr
  • The Horse with the Flying Tail
    • Rebel in Paradise
  • Giuseppina
    • Beyond Silence
    • A City Called Copenhagen
    • George Grosz' Interregnum
    • Universe
Beste kunsredigering, swart-wit Beste kunsredigering, kleur
  • The Apartment – Alexander Trauner, Edward G. Boyle
    • Psycho – Joseph Hurley, Robert Clatworthy, George Milo
    • Sons and Lovers – Tom Morahan, Lionel Couch
    • The Facts of Life – Joseph McMillan Johnson, Kenneth A. Reid, Ross Dowd
    • Visit to a Small Planet – Hal Pereira, Walter H. Tyler, Sam Comer, Arthur Krams
  • Spartacus – Alexander Golitzen, Eric Orbom, Russell A. Gausman, Julia Heron
    • Cimarron – George Davis, Addison Hehr, Henry Grace, Hugh Hunt, Otto Siegel
    • It Started in Naples – Hal Pereira, Roland Anderson, Sam Comer, Arrigo Breschi
    • Pepe – Ted Haworth, William Kiernan
    • Sunrise at Campobello – Edward Carrere, George James Hopkins
Beste kinematografie, swart-wit Beste kinematografie, kleur
  • Sons and Lovers – Freddie Francis
    • Inherit the Wind – Ernest Laszlo
    • Psycho – John L. Russell
    • The Apartment – Joseph LaShelle
    • The Facts of Life – Charles Lang jr.
  • Spartacus – Russell Metty
    • Butterfield 8 – Joseph Ruttenberg, Charles Harten
    • Exodus – Sam Leavitt
    • Pepe – Joseph MacDonald
    • The Alamo – William H. Clothier
Beste redigering Beste spesiale effekte
  • The Apartment – Daniel Mandell
    • Inherit the Wind – Frederic Knudtson
    • Pepe – Viola Lawrence, Al Clark
    • Spartacus – Robert Lawrence
    • The Alamo – Stuart Gilmore
  • The Time Machine – Gene Warren, Tim Baar
    • The Last Voyage – A.J. Lohman

Erepryse[wysig | wysig bron]

  • Gary Cooper
  • Stan Laurel

Jeugprys[wysig | wysig bron]

  • Hayley Mills

Jean Hersholt- Humanitêre Prys[wysig | wysig bron]

  • Sol Lesser

Verwysings[wysig | wysig bron]

  1. "The 33rd Academy Awards (1961) Nominees and Winners". oscars.org. Verkry op 2011-08-22. 

Eksterne skakels[wysig | wysig bron]

Oscar-toekenningsaande
1ste (1929)2de (1930)3de (1930)4de (1931)5de (1932)6de (1934)7de (1935)8ste (1936)9de (1937)10de (1938)11de (1939)12de (1940)13de (1941)14de (1942)15de (1943)16de (1944)17de (1945)18de (1946)19de (1947)20ste (1948)21ste (1949)22ste (1950)23ste (1951)24ste (1952)25ste (1953)26ste (1954)27ste (1955)28ste (1956)29ste (1957)30ste (1958)31ste (1959)32ste (1960)33ste (1961)34ste (1962)35ste (1963)36ste (1964)37ste (1965)38ste (1966)39ste (1967)40ste (1968)41ste (1969)42ste (1970)43ste (1971)44ste (1972)45ste (1973)46ste (1974)47ste (1975)48ste (1976)49ste (1977)50ste (1978)51ste (1979)52ste (1980)53ste (1981)54ste (1982)55ste (1983)56ste (1984)57ste (1985)58ste (1986)59ste (1987)60ste (1988)61ste (1989)62ste (1990)63ste (1991)64ste (1992)65ste (1993)66ste (1994)67ste (1995)68ste (1996)69ste (1997)70ste (1998)71ste (1999)72ste (2000)73ste (2001)74ste (2002)75ste (2003)76ste (2004)77ste (2005)78ste (2006)79ste (2007)80ste (2008)81ste (2009)82ste (2010)83ste (2011)84ste (2012)85ste (2013)86ste (2014)87ste (2015)88ste (2016)89ste (2017)